| Brand: | iTel |
| Model: | A50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 480 nits (peak) |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 8 MP auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T603 |
| Cpu: | Octa-core |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14 (Go edition) |
| Dimensions: | 163.9 x 75.7 x 8.7 mm (6.45 x 2.98 x 0.34 in) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Colors: | Shimmer Gold, Суаn Blue, Lime Green, Misty Black |