| Brand: | ITEL |
| Model: | A49 Play |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Display | |
| Size: | 6.3" |
| Resolution: | 720 x 1600 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Unisoc SC9832e |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 11 |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Sky Cyan, Starry Black |