| Brand: | itel |
| Model: | itel A47 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Display | |
| Size: | 5.5-inch |
| Technology: | 5.5-inch LCD IPS screen |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Processor | |
| Cpu: | Quad-Core Processor |
| Memory | |
| Ram: | 2 GB |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | expandable up to 32GB with microSD |
| Os: | Android Go Edition + Android Pie OS. |
| Body | |
| Weight: | Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | VGA secondary sensor |
| Price | |
| Usd: | $75.00 |