| Brand: | itel |
| Model: | itel A46 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.45 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels |
| Technology: | 5.45 in |
| Main Specs: | 3264 x 2448 pixels, 1280 x 720 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1280 x 720 pixels |
| Selfie Specs: | 4.92 MP (megapixels) |
| Capacity: | 2350 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc SC9863A |
| Gpu: | ARM Mali-T820 MP1, Cores: 1 |
| Ram: | 2 GB |
| Storage: | 16 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Os Version: | 9.0 |
| Weight: | 155 Grams |
| Sim: | Micro SIM (Micro-SIM) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Fingerprint |