| Brand: | ITEL |
| Model: | A36 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3020.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731 |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 9.0 Pie Go Edition |
| Body | |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |