| Brand: | ITEL |
| Model: | A35 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3020.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | UniSoC Spreadtrum SC9831E |
| Gpu: | ARM Mali T820 MP1 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 10 Go Edition |
| Body | |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/ |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, Gradation Blue |