| Brand: | ITEL |
| Model: | A26 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5.71" |
| Resolution: | 720 x 1520 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3020.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | UniSoC SC9832E |
| Gpu: | ARM Mali T820 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 10 Go Edition |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.9 mm |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Deep blue, Gradation Green and Light Purple |