| Brand: | ITEL |
| Model: | A25 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3020.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 9.0 Pie Go Edition |
| Body | |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Gradation Purple, Gradation Green, Gradation Blue |