| Brand: | ITEL |
| Model: | A18 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2400.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum/UniSoC SC7731E |
| Gpu: | Mali-T820 MP1 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 32GB |
| Os: | Android 10 Go Edition |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.9 mm |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Light Blue, Dark Blue |