| Brand: | ITEL |
| Model: | A17 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2050.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731 |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 10 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9.75 mm |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black |