| Brand: | ITEL |
| Model: | A14 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 4" |
| Resolution: | 480 x 800 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6580 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Ram: | 0.5GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 10 Go Edition |
| Body | |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Deep Blue, Sky Blue |