| Brand: | iTel |
| Model: | A05s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Chipset: | Unisoc SC9863A1 (22 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12 (Go edition) |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, compass |
| Colors: | Meadow Green, Nebula Black |
| Usd: | ~76 USD |