| Brand: | Intex |
| Model: | Aqua Young 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 480 x 854 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.0 inches FWVGA Display (480 x 854 Pixels) |
| Main Specs: | 5 Megapixels with LED and AF Rear Camera | 5 Megapixel Front camera |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels With Aperture F2.8, 3P Lens |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Chipset: | MediaTek MT6737M |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP2, 550 MHz, 2-Cores |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB External Memory Supports Up to 32GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 143.2 x 72.4 x 10.3 mm |
| Weight: | 179 Grams (With Battery) |
| Sim: | Micro SIM (Dual SIM (Micro+ Micro)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Usb: | Micro USBv2.0, With Charging and Mass Storage Function |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Accelerometer Proximity Light |