| Brand: | Intex |
| Model: | Aqua Xtreme |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Asahi Dragontrail Glass |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-450MP4 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop) |
| Dimensions: | 144 x 69.7 x 7 mm (5.67 x 2.74 x 0.28 in) |
| Weight: | 119.5 g (4.23 oz) |
| Sim: | Dual SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Gray, Red |