| Brand: | Intex |
| Model: | Aqua Trend Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.1 inches |
| Resolution: | 1280x720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.1 inches FWVGA Display (480×854 Pixels) |
| Main Specs: | 5 Megapixels with Dual-LED and AF Rear Camera | 2 Megapixel Front camera with LED Flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 Megapixels with F2.4 Aperture, 2P Lens, LED Flash |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Chipset: | MediaTek MT6737M |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP2, 500 MHz, 4-Cores |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB External Memory Supports Up to 32GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 139.3 x 76.7 x 12.7 mm |
| Weight: | 174 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano + Nano) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Usb: | Type-C USB v2.0, With Charging and Mass Storage Function |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Ambient Light |