| Brand: | Intex |
| Model: | Aqua Prime 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches |
| Resolution: | 1280 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.5 inches HD Display (1280 x 720 Pixels) |
| Main Specs: | 8 Megapixels with Dual-LED and AF Rear Camera | 2 Megapixel Front camera with Single LED Flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 Megapixels with Single LED Flash |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Chipset: | MediaTek MTK6735P |
| Gpu: | ARM Mali-T760 MP1, 600 MHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB External Memory Support Up to 32GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 154.5 x 77.5 x 8.3 mm |
| Weight: | 158 Grams (With Battery) |
| Sim: | Micro SIM (Micro + Micro) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Usb: | Micro USBv2.0, With Charging and Mass Storage Function |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Light Sensor |