| Brand: | Intex |
| Model: | Aqua Power Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Body | |
| Dimensions: | 147 x 72 x 8.7 mm (5.79 x 2.83 x 0.34 in) |
| Weight: | 156g (5.50 oz) |
| Display | |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1280 pi x els, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 4000 mAh, removable |
| Type: | Li-Ion |