| Brand: | Intex |
| Model: | Aqua Power IV |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 480x854 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.0 inches FWVGA Display (480×854 Pixels) |
| Main Specs: | 5 Megapixel With AF and LED Flash | 5 Megapixel Front Camera with LED Flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels with Aperture F2.4, LED Flash, 3P Lens |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Chipset: | MediaTek, MT6737 |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP2, 550 MHz, 2-Core |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB External Memory Supports Up to 128GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 145 mm x 71.2 mm x 9.9 mm |
| Weight: | 158 Grams (With Battery) |
| Sim: | Micro SIM (Micro + Micro) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi HotSpot |
| Usb: | Micro USBv2.0 With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light |