| Brand: | Intex |
| Model: | Aqua Lions T1 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.0 inches, FWVGA |
| Resolution: | 854 x 480 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.0 inches IPS |
| Main Specs: | 5 Megapixel | 2 Megapixel |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 Megapixel Front camera |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832A, 32-bit Processor |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2, 512MHz GPU |
| Ram: | 1GB LPDDR3 |
| Storage: | 8GB External Memory Support up to 64GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 14.40 cm x 7.35 cm x 1.02 cm |
| Weight: | 156 Grams (with Battery) |
| Sim: | Standard SIM ((Micro-SIM + Micro-SIM), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | MIcro USB v2.0 with Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Accelerometer |