| Brand: | Intex |
| Model: | Aqua Lions 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 1280x720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.0 inches HD Display (1280×720 Pixels) |
| Main Specs: | 8 Megapixel With AF and LED Flash | 8 Megapixel Front Camera with LED Flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels with Single LED Flash |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP2, 550MHz, 4-Cores |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB External Memory Supports Up to 128GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 146.5 mm x 72.2 mm x 10.1 mm |
| Weight: | 167.5 Grams (With Battery) |
| Sim: | Micro SIM (Micro + Micro) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi HotSpot |
| Usb: | Micro USB v2.0, With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light |