| Brand: | INQ |
| Model: | Cloud Q |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.6 inches, 19.2 cm2 |
| Resolution: | 400 x 240 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White, Red |