| Brand: | INQ |
| Model: | Chat 3G |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Display | |
| Size: | , - |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 114.5 x 61 x 12.8 mm (4.51 x 2.40 x 0.50 in) |
| Weight: | 122 g (4.30 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Red |
| Price | |
| Usd: | ~119 USD |