| Brand: | InnJoo |
| Model: | Pro 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 in |
| Main Specs: | 16 MP, Unknow, (wide) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 8 MP, ƒ/ |
| Capacity: | 4000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek Helio P20 (MT6757) (16 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (4x Cortex A53 2.39 GHz + 4x Cortex A53 1.6 GHz) |
| Gpu: | ARM Mali-T880 MP2 900MHz |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 156.1 x 75.9 x 9.0 mm |
| Weight: | 195 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Micro SIM + Micro SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black, Gold |