| Brand: | INNJOO |
| Model: | Fire 4 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1024 x 1024 x 8.2 mm |
| Weight: | 380 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer |
| Colors: | Gold |