| Brand: | Infocus |
| Model: | InFocus Vision 3 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.7 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels |
| Technology: | 5.7 in |
| Main Specs: | 4160 x 3120 pixels, 1280 x 720 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1280 x 720 pixels |
| Selfie Specs: | 12.98 MP (megapixels) |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 4x 1.5 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.0 GHz ARM Cortex-A53, Cores: 8 |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 650 MHz, Cores: 2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 72.4 x 152.3 x 8.8 mm |
| Weight: | 170 g |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / microSD) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Fingerprint |