| Brand: | Infocus |
| Model: | Vision 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.7 inches HD |
| Resolution: | 1440x720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen size 5.7 inches IPS HD+ Display (1440 x 720 Pixels) |
| Main Specs: | 13 Megapixel + 5 Megapixels with Single-LED Flash and AF Dual Rear Camera | 8 Megapixel Front Camera |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels with F2.2 Aperture |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Chipset: | MediaTek MT6737H |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP2, 2-Cores |
| Ram: | 2GB LPDDR3, 640MHz |
| Storage: | 16GB External Memory Support up to 64GB (Uses SIM 2 Slot) |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.1 Nougat |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 152.3 mm x 72.4 mm x 8.8 mm |
| Weight: | 170 Grams (With Battery) |
| Sim: | Standard SIM (Hybrid Dual SIM (Nano + Nano/microSD), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USBv2.0 with OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Fingerprint Sensor |