| Brand: | Infocus |
| Model: | Infocus Turbo 5 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches FHD |
| Resolution: | 1280x720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.5 inches HD Display |
| Main Specs: | Camera Overview: 13MP+5Megapixel / 8 Megapixel |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels with f/2.2 Aperture |
| Capacity: | 4850 mAh |
| Cpu: | Octa-Core 4x1.5GHz ARM Cortex-A53 + 4x1.0GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 520 MHz, 2-Cores |
| Ram: | Memory: 3GB, 640 MHz |
| Storage: | Internal Storage: 32GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 154 mm x 76.8 mm x 8.95 mm |
| Weight: | 176 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano + Nano/microSD), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USB v2.0 with OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Compass Fingerprint |