| Brand: | Infocus |
| Model: | InFocus M5s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.2 inches |
| Resolution: | 1280 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.2 inches HD display |
| Main Specs: | Camera Overview: 13 Megapixels / 8 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels with F2.2 Aperture, 84 Degree Wide Angle Lens |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad-Core 1.25GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP3, 600MHz, 2-Cores |
| Ram: | Memory: 3GB, 640 MHz |
| Storage: | Internal Storage: 32GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 148 x 73 x 8.8 mm |
| Weight: | 152 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano + Nano/microSD)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USB v2.0 With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Compass Sensor Fingerprint Sensor |