| Brand: | InFocus |
| Model: | A3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.2 in |
| Main Specs: | 13 MP, ƒ/ 2.2, (wide), -2 MP, ƒ/ , (Secondary) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 8 MP, ƒ/ 2.2 |
| Capacity: | 3050mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | MediaTek MT6737W (28 nm) |
| Cpu: | Quad-Core (4x Cortex A53 1.3 GHz) |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP1 |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 150.2 x 74.0 x 8.3 mm |
| Weight: | 162 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n,Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black, Gold |