| Brand: | Infocus |
| Model: | InFocus A2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 1280 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.0 inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview: 5 Megapixels / 5 Megapixels |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels |
| Capacity: | 2400 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad-Core 1.3GHz ARM Cortex-A7 |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2, 512 MHz, 2-Cores |
| Ram: | Memory: 2GB |
| Storage: | Internal Storage: 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 143.9 mm x 71.7 mm x 8.9 mm |
| Weight: | 147Grams (With Battery) |
| Sim: | Micro SIM (Dual SIM (Micro SIM + Micro SIM), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USBv2.0 With Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light |