| Brand: | Infinix |
| Model: | Zero Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.8 inches, 111.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~387 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz, 900 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 900 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 200 MP, f/2.0, (wide), 1/1.22", 0.64µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, (ultrawide), AF 2 MP |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Charging: | 180W wired, 100% in 12 min |
| Fast Charging: | 180W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 920 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G68 MC4 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, XOS 12 |
| Dimensions: | 165.5 x 74.5 x 8.8 mm - Coslight Silver165.5 x 75.1 x 9.2 mm - Genesis Noir |
| Weight: | 213 g (7.51 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Coslight Silver, Genesis Noir |
| Usd: | ~540 USD |