| Brand: | Infinix |
| Model: | Zero Flip |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.9 inches, 107.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, 1400 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1400 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.57", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 115˚ (ultrawide), 1/2.8", 0.64µm, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Specs: | 50 MP, f/2.5, 25mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps |
| Capacity: | 4720 mAh |
| Charging: | 70W wired 10W reverse wired |
| Fast Charging: | 70W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G77 MC9 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, up to 2 major Android upgrades, XOS 14.5 |
| Dimensions: | Unfolded: 170.4 x 73.4 x 7.6 mmFolded: 87.5 x 73.4 x 16 mm |
| Weight: | 195 g (6.88 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Rock Black, Blossom Glow |
| Usd: | ~626 USD |