| Brand: | Infinix |
| Model: | Zero 8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.85 inches, 111.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~392 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.9, (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.3, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lenses |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 48 MP, f/2.2, (wide), 1/2.0", 0.8µm 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MC4 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 168.7 x 76.1 x 9.1 mm (6.64 x 3.00 x 0.36 in) |
| Weight: | 205 g (7.23 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Silver Diamond, Black Diamond, Green Diamond |
| Usd: | ~227 USD |