| Brand: | Infinix |
| Model: | Zero 5G 2023 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 1080Mediatek Dimensity 920 (6 nm) - X6815D |
| Cpu: | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55)Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) - X6815D |
| Gpu: | Mali-G68 MC4 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 13, XOS 13 |
| Dimensions: | 168.7 x 76.5 x 8.9 mm (6.64 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight: | 201 g (7.09 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Pearly White, Coral Orange, Submarine Black |
| Usd: | ~270 USD |