| Brand: | Infinix |
| Model: | Zero 5 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.98 inches, 98.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~368 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 12 MP (wide), f/2.0, AF 13 MP (telephoto), f/2.6, 2x zoom, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4350 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6757CD Helio P20 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880MP2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 166.4 x 82.4 x 8 mm (6.55 x 3.24 x 0.31 in) |
| Weight: | 197 g (6.95 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Bronze Gold Black |