| Brand: | Infinix |
| Model: | Infinix Zero 40 5G |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.78 inches |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels |
| Technology: | 6.78 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 1440p, 1080p |
| Selfie Specs: | 32 MP (wide) |
| Battery | |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 |
| Memory | |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 256 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14 |
| Os Version: | 14 |
| Body | |
| Dimensions: | 164.5 x 75 x 7.9 mm |
| Weight: | 182 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | G-Sensor, E-Compass, L-Sensor, Proximity Sensor, Gyroscope, Ambient Light Sensor |