| Brand: | Infinix |
| Model: | Zero 40 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, HDR, 144Hz, 1300 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 1300 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 120˚, (ultrawide), 1/2.76", PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Triple-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 50 MP, f/2.5, 21mm (wide), 1/2.76", PDAF |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 45W wired, 60% in 25 min 20W wireless 10W reverse wired Bypass Charging 2.0 |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G610 MC6 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14, up to 2 major Android upgrades, XOS 14.5 |
| Dimensions: | 164.3 x 74.8 x 7.9 mm (6.47 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight: | 195 g (6.88 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Rock Black, Violet Garden, Moving Titanium |
| Usd: | ~389 USD |