| Brand: | Infinix |
| Model: | Zero 30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 950 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 950 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.7, (wide), 1/1.67", PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4 |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 50 MP, f/2.5, (wide), 1/2.76", PDAF |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 68W wired, 80% in 30 min |
| Fast Charging: | 68W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G77 MC9 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, XOS 13 |
| Dimensions: | 164.5 x 75 x 7.9 mm (6.48 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Build: | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Rome Green, Golden Hour, Fantasy Purple |