| Brand: | Infinix |
| Model: | Xpad GT |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 13.0 inches, 494.7 cm2 |
| Resolution: | 2880 x 1840 pixels (~263 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR10, 700 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 700 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 9 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 10000 mAh |
| Charging: | 33W wired 10W reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 660 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 291.7 x 191.1 x 6.5 mm (11.48 x 7.52 x 0.26 in) |
| Weight: | 655 g (1.44 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG, accessory connector pins |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Stellar Gray |
| Usd: | ~378 USD |