| Brand: | Infinix |
| Model: | Xpad |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 11.0 inches, 350.9 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~206 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 440 nits |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 440 nits |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | Quad-LED flash |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, 50% in 40 min |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14, XOS 14 |
| Dimensions: | 257 x 168.6 x 7.6 mm (10.12 x 6.64 x 0.30 in) |
| Weight: | 496 g (1.09 lb) |
| Sim: | Nano-SIM (cellular model only) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Titan Gold, Frost Blue, Stellar Grey |
| Usd: | ~151 USD |