| Brand: | Infinix |
| Model: | Smart HD 2021 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.1 inches, 91.3 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 500 nits (typ) |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6761D Helio A20 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 (Go edition), XOS 6.2 |
| Dimensions: | 158.3 x 75.2 x 9.8 mm (6.23 x 2.96 x 0.39 in) |
| Weight: | 195 g (6.88 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Topaz Blue, Obsidian Black, Quartz Green |
| Usd: | ~76 USD |