| Brand: | Infinix |
| Model: | Smart 9 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.9, 27mm (wide), 1/3.07", 1.12µm, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.96", 1.12µm |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek Helio G81 |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14 (Go edition), XOS 14 |
| Dimensions: | 165.7 x 77.1 x 8.4 mm (6.52 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Metallic Black, Neo Titanium, Mint Green, Sandstone Gold |
| Usd: | ~76 USD |