| Brand: | Infinix |
| Model: | Smart 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.6 inches, 105.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 500 nits (typ) |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 8 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) - version 1Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) - version 2 |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) - version 1Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 - version 2 |
| Gpu: | IMG8322 - version 1PowerVR GE8320 - version 2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 (Go edition), XOS 7.6 |
| Dimensions: | 165.6 x 76.4 x 9.1 mm (6.52 x 3.01 x 0.36 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Purple, Ocean Blue, Light Sea Green, Polar Black |
| Usd: | ~108 USD |