| Brand: | Infinix |
| Model: | Smart 5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.6 inches, 105.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP + Auxiliary lenses (X657 model) or 8 MP + Auxiliary lens (X657C model) |
| Main Features: | Triple-LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6761D Helio A20 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 (Go edition) |
| Dimensions: | 165.4 x 76.4 x 8.8 mm (6.51 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight: | 183 g (6.46 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Ocean Wave, Quetzal Cyan, Midnight Black |
| Usd: | ~76 USD |