| Brand: | Infinix |
| Model: | Infinix Smart 3 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.21 in (inches) |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels |
| Technology: | 6.21 in |
| Main Specs: | 4160 x 3120 pixels, 1920 x 1080 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1920 x 1080 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek Helio A22 (MT6761) |
| Gpu: | PowerVR GE8100, 570 MHz |
| Ram: | 2 GB, 933 MHz |
| Storage: | 32 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo Go Edition |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 76 x 157 x 7.8 mm |
| Weight: | 148 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / microSD) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Fingerprint |