| Brand: | INFINIX |
| Model: | Smart 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 720 x 1440 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3050.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek Helio A22 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB / 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |