| Brand: | Infinix |
| Model: | Smart 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.5 inches, 78.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3050 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 or Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo) or Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Dimensions: | 148 x 71 x 8.4 mm (5.83 x 2.80 x 0.33 in) |
| Weight: | 138 g (4.87 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity; Fingerprint (16GB/1GB only) |
| Colors: | Sandstone Black, Bordeaux Red, Serene Gold, City Blue |