| Brand: | Infinix |
| Model: | Infinix Smart 10 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.67 inches |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels |
| Technology: | 6.67 inches |
| Main Specs: | 8 MP (wide) |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP (wide) |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Unisoc T7250 |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 4 GB, 8 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 15/15 (Go edition) |
| Os Version: | 15 |
| Dimensions: | 165.6 x 77 x 8 mm |
| Weight: | 198 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Usd: | $82.00 |