| Brand: | Infinix |
| Model: | S5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.6 inches, 102.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, 14mm (ultrawide) Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 164 x 76 x 7.9 mm (6.46 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight: | 178 g (6.28 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Quetzal Cyan, Violet |
| Usd: | ~130 USD |