| Brand: | Infinix |
| Model: | S4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.2 inches, 95.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, PDAF 8 MP 2 MP |
| Main Features: | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 156 x 75 x 7.9 mm (6.14 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight: | 154 g (5.43 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Space gray, nebula blue, twilight purple |